uLAB

z Ceramiką na Ty ...

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2021-10-24 10:04:21

urs
Administrator
Dołączył: 2021-10-24
Liczba postów: 219
Windows 7Opera 79.0.4143.72

czerwień żelazowa RR

4140
receptura Rolanda jest bardzo zbliżona do receptury w_16.01 . trzeba wszystkie cyfry zaokrąglić, a różnicą uzupełnić kaolin. jego osobisty sekret to mieszanie skaleni 50/50.
całość wygląda tak:

czerwień żelazowa Rolanda
autor: Roland Renson
aspekt: błyszczący
color: czerwony, czerwono-brązowy, ceglasty
wypal: temp.1250-1265°C - atmosfera utleniająca

- skaleń sodowy 24
- skaleń  potasowy 24
- krzemionka 18
- popiół kostny 10
- talk 8
- kaolin 6
- tlenek żelaza czerwony 10 

uwagi: szkliwo bardzo kapryśne, zależy od grubości warstwy, gliny czerepu, krzywej wypału i temperatury...


6763
czerwień żelazowa - skaleń potasowy
.. niestety, znalazłam jedynie próbki w której powyższa receptura została nieco zmieniona; użyłam jedynie skalenia potasowego pomijając skaleń sodowy, czyli: czerwień żelazowa Rolanda-K
autor: Roland Renson (U)
aspekt: błyszczący
color: czerwony, czerwono-brązowy, ceglasty
wypał: temp.1250-1265°C - atmosfera utleniająca

- skaleń potasowy 48
- krzemionka 18
- popiół kostny 10
- talk 8
- kaolin 6
- tlenek żelaza czerwony 10

uwagi: jak wyżej ...
no to rezultat:
RFe_1265_RolandK1a.jpgRFe_1265_RolandK1.jpg
wypał: 1265°C, jasna glina kamionkowa, piec elektryczny, czyli atmosfera U.
próbka ta sama, różnią się oświetleniem, czyli pozycją w skanerze. próbowałam zwalczyć numeryczne przekłamania ...
mógł to być wypał jednorazowy (szkliwo nakładane na surową glinę), nie pamiętam, a nic nie zanotowałam...



6815 i 6827
RFe Rolanda-K
... miła niespodzianka...
szkliwo RFe Rolanda-K (tylko skaleń potasowy) w nowych warunkach wypału,
piece Akademii WtB:\r\n
RFe_1250w_RolandK1b.jpg RFe_1250w_RolandK1a.jpg
wypał: 1250°C (i moim zdaniem nie ma więcej),
piec elektryczny,
atmosfera U wtb,
jasna glina kamionkowa (z 30% zawartością piasku kwarcowego).
na obu skanach próbka ta sama.
czarne żelazowe plamki powstają przy grubszych warstwach.
ach, i jeszcze jedno: użyłam gęściejszego sita (80), niż zwykle. zazwyczaj używam taki zwykły kuchenny, ok. 40 (60?).


6873
... ciąg dalszy, z którego absolutnie nic nie rozumiem ...  :dontknow:

szkliwo RFe Rolanda-K (tylko skaleń potasowy) w nowych warunkach wypału,
1280°C piece Akademii WtB:
RFe_1280w_RolandK1.jpgRFe_1280w_RolandK1a.jpgRFe_1280w_RolandK1b.jpg
wypał: 1280°C, piec elektryczny, atmosfera U wtb (30min. przetrzymanie na górnym pułapie),
jasna glina kamionkowa (''Sibelco'' W 2505 do 1280°C, 25% szamotu 0-0.5mmm)
Pracuje z tym szkliwem od kilku już dobrych lat, ale z tym efektem (żelazowych plamek) jeszcze się nie spotkałam; w tej pracowni podobno nie jest to rzadkością... zmartwiła mnie popękana glina na próbce, na innych pęknięcia są bardziej zdecydowane. dotyczy to jednej z moich ulubionych glin W2505. gliny z piaskiem kwarcowym są bez zarzutu...
nie wiem co Wincenty robi z tym piecem, chyba siedzi tam w środku i na wszystko dmucha, żeby szybciej stygło ... było sporo strat (pękniętych przedmiotów), choć może nie tak drastycznych jak w przypadku moich próbek. dla garnka, nawet jedna rysa to i tak za dużo.
Wincenty twierdzi, że różnice w szkliwnych rezultatach spowodowane są użytymi surowcami, różnymi w różnych pracowniach, ewentualnie zmianami na handlowym rynku, ale ja tam specjalnie mu nie wierzę...

notuję to co zaobserwowałam:
- wypał:
14 godzin na maksa do 1200°C, potem trochę wolniej, przetrzymanie;
nic nie wiem o schładzaniu.
- surowce:
syntetyczny czerwony tlenek żelaza Fe2O3 / przedtem był naturalny;
popiół kostny wydawał mi się nieco inny... ale reszta, jak zawsze.


7016
mały dodatek obrazkowy, wciąż na temat czerwieni żelazowej;
szkliwo RFe Rolanda-K (tylko skaleń potasowy) tym razem na porcelanie.

1250°C - RFe_1250w_RolandK1p.jpg RFe_1280w_RolandK1p.jpg - 1280°C
wypał: 1250° i 1280°C, piec elektryczny, atmosfera U wtb (30min. przetrzymanie na górnym pułapie),
porcelana AB (Audrey Blackman)
przed chwilą miałam w ręku próbkę na 1280°C i naprawdę, nie wiem gdzie ją położyłam; jak znajdę, dorzucę  :grin:
niewątpliwie, na porcelanie przy wyższej temperaturze, szkliwo zyskuje na czerwieni.


7040
... i ciąg dalszy czerwieni żelazowej Rolanda w nowych warunkach, w tym wypału (Aca WtB)
tym razem prawdziwa receptura Rolanda, czyli skaleń potasowy i sodowy w tych samych proporcjach:

dla przypomnienia właściwa receptura:
- skaleń sodowy 24
- skaleń potasowy 24
- krzemionka 18
- popiół kostny 10
- talk 8
- kaolin 6
- tlenek żelaza czerwony 10
1250°C - RFe_1250w_Roland-1true.jpg RFe_1280w_Roland-1true.jpg - 1280°C
wypał: piec elektryczny, atmosfera Uwtb (30min. przetrzymanie na górnym pułapie (?)),
jasna glina kamionkowa (DFS30 - 30% drobno ziarnistego piasku, do 1280°C)

szkliwo w temperaturze 1280°C trochę pociekło; ''szkliwna łza'' spłynęła na półkę pieca ...
żelazowe plamki, które pojawiły się przy grubszych warstwach (3x) w temperaturze 1250° są zdecydowanie większe, niż w przypadku poprzednich próbek, ale kolor jakby bardziej brązowy z lekkim odcieniem pomarańczu.


7054

  • @pp:
    http://ceramikiczar.blogspot.be/2014/03 … miany.html
    rzeczywiście popękało ... od szkliwa, czy różnicy między szkliwami?
    nie mam doświadczenia z przedmiotami toczonymi, wszystko ręcznie wałeczkami, więc z założenia u mnie ścianki są grubsze;
    nigdy mi się nie zdarzyło ... hmmm, u Vincenta jedynie, ale moim zdaniem, on wyciąga biskwit z pieca zbyt wcześnie.
    w charakterze, szkliwo na wazonie-dla-odmiany, przypomina bardzo niektóre z moich wcześniejszych doświadczeń jak ta próbka poniżej:

    RFe_1265w_RolandKold.jpg
    szkliwo RFe Rolanda-K (tylko skaleń potasowy) w starych warunkach wypału EII
    wypał: 1265°C, jasna glina kamionkowa z szamotem, piec elektryczny, atmosfera U.
    ... z tym, ze u mnie trochę niżej palone, więc kolor ciemniejszy... kapryśne, szkliwo, kapryśne, bo potrafi zmienić swój charakter nawet w zależności od podłoża (gliny).

  • @am:
    zdecydowanie wolę niżej palone, a co na to Roland? naprawdę nie wiem... :dontknow:
    dlatego wyeliminowałam skaleń sodowy (też, żeby szkliwo nie ciekło), bo czerwony brąz (jak na porcelanie), który można uzyskać w 1250°C jest moim zdaniem fajniejszy, niż ten przebijający się pomarańcz. jeśli potrzebuję światła, to wolę dorzucić popioły ... :wink:

    nie mniej, pomimo kilkuletniej pracy z tym szkliwem, nie spotkałam się z tak ładnym rezultatem żelazowych plamek, i nie wiem, wypał? czy surowce? a może jedno i drugie?  :grin:

Ostatnio edytowany przez urs (2021-12-04 06:25:31)

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
piotrgta - byszkowek - clubmfs - gta-geymer - high5forum