uLAB

z Ceramiką na Ty ...

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2023-02-25 15:47:19

urs
Administrator
Dołączył: 2021-10-24
Liczba postów: 220
Windows 7Opera 95.0.0.0

bentonit w szkliwach - efekty specjalne

3891
... trudno tu mówić o efektach specjalnych, raczej wypadek przy pracy lub niezręczność...

a wszystkiemu winny jest bentonit.
do mojej ulubionej mieszanki tlenków barwiących 'à la Hans Coper' dorzuciłam jak poprzednio nieco bentonitu.
wydawało mi się, że było to ok. 5%, więc tyle dosypałam (powinno być ok.2%, żeby utrzymać szkliwo w zawiesinie - potrzebne, gdy w recepturze nie znajdują się elementy ziemi). już przy polewaniu czułam, że jest go zbyt dużo, zaczęłam rozrzedzać, nie pomogło...

bentonite_jus1250a.jpg bentonite_jus1250b.jpg
wypał 1250°C, piec elektryczny, atmosfera U-new
po lewej: tlenki metali (3cz. żółty Fe + 2cz. MnO2) i 5% bentonitu na szarej glinie ''Wittgert 116s''
po prawej: to samo, ale lekko rozrzedzone, na jasnej ''WBB Fuchs W2505''
ach ten bentonit ...


4188

czarna wersja ponownie. tym razem na glinie wypalającej się również na czarno w wysokich temperaturach o pysznej nazwie ''African stone''. różnice w kolorze, to numeryczne przekłamania: ta sama próbka raz na czarnym materiale, raz na białej kartce papieru...
do metalicznej mieszanki 'à la Hans Coper' dorzuciłam 15% bentonitu. pierwsza warstwa w wersji naturalnej, czyli bez...

jusH_bent3.jpg jusH_bent4.jpg
wypał: 1250° atmosfera U-new


i jeszcze może moje osobiste poszukiwania, poniżej...
tą samą bentonitowo-żelazowo-manganową polewę traktuję w ponownym wypale szkliwem żelazowym deM-E3.
rezultat bardzo mnie intryguje, lubię.
jusH_bent1.jpg jusH_bent2.jpg
wypał: 1250° atmosfera U-new na białej glinie kamionkowej
grube warstwy obowiązują...

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
armiakrajowa - twojstarymta - quantummta - pgsa - vademecum