uLAB

z Ceramiką na Ty ...

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2021-10-27 01:21:14

urs
Administrator
Dołączył: 2021-10-24
Liczba postów: 220
Windows 7Opera 80.0.4170.63

biały zwój mózgu

white brains crawl
... urzeczony prostotą formuły i dbający o rozwój moich szarych komórek, am podesłał mi bardzo interesującą recepturę o przepysznej nazwie ''white brains crawl'', co pozwolę sobie dowolnie przetłumaczyć jako ''biały zwój mózgu'':

- sjenit nefelinowy 70
- węglan magnezu 30

i tak powinno to wyglądać:
white-crawl-vase.jpg - http://www.negentropic.com/clay/index.htm
niestety, podana receptura przeznaczona jest do wypału w 1300°C i w atmosferze redukcyjnej.

oczywiście wypaliłam w dostępnych mi warunkach. rezultaty nie są tak wzruszające, ale mechanizm działa:
am-crawl.jpg - wypalone w 1260°C, atmosfera U.
po lewej: próbka wypalona horyzontalnie, po prawej: płaszczyzna pochylona. grube warstwy obowiązują.
podziękowania dla am :syda: . i wiosennie pozdrawiam.


powrócimy jeszcze na chwilkę do ''white brains crawl'' i białych zwojów mózgowych. co też może z nimi się stać gdy trafiają na niezbyt sprzyjające dla nich warunki? ... przebarwiają się, bomblują, dziurkują. jednym słowem wynaturzają się i nie może być ciekawiej ...

kilka ujęć, bo z każdej strony mi się podoba - ''white brains crawl'' na żelazowej glinie z Hasselt w swojej niezmienionej recepturze:

am-crawl1.jpg am-crawl2.jpg am-crawl3.jpg
wypał w 1260°C, atmosfera U.


... jeszcze o barankach ...

nie ma spektakularnych efektów, ale można poobserwować ''biały zwój mózgu'' na innych glinach.
niestety, obniżona została też temperatura wypału na 1250°C co nie wątpliwie wpłynęło na rezultat.

am-crawl_Wittgert.jpg am-crawl_WBBR2505.jpg
wypał: 1250°C, piec elektryczny atmosfera u.
po lewej: na szarej masie ''wittgert 116s''; po prawej czerwona glina WBB R2505.
co jest ciekawe, na szarej masie kamionkowej szkliwo zachowuje się podobnie jak na białej glinie, wzbogacone jednak o kolorystyczny kontrast. na czerwonej  przypomina raczej żelazową glinę z Hasselt, chociaż szkliwo jest jakby bardziej uporządkowane. wciąż atrakcyjne, jeśli się lubi...  :wink:'),


zmieniłam recepturę chcąc wzmocnić efekt zbiegnięć lecz stało się inaczej ...
- sjenit nefelinowy 65
- węglan magnezu 35
zapraszam do obrazków:
am-crawl12a.jpg
wypał temp.1260°C, atmosfera U. - biała glina kamionkowa

przyznam się szczerze, że za bardzo rozrzedziłam szkliwo, co niewątpliwie wpływa na końcowy efekt, nie mniej ogólna tendencja to rozdrobnienia, mniejszych zbięgnieć. mniej skropleń, raczej tendencja do tworzenia brzegów i kantów. widać to lepiej na żelazowej glinie z Hasselt.
w kilku ujęciach, bo jednak ciągle mi się podoba ...
am-crawl11a.jpg am-crawl11b.jpg am-crawl11c.jpg
wypał temp.1260°C, atmosfera U. - czerwona, żelazowa  glina kamionkowa


Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
malpyreaktywacja - jkuser - cripsrpg-forum-serwer-mta-dolacz - polonus - inflanty