uLAB

z Ceramiką na Ty ...

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2021-11-05 09:54:15

urs
Administrator
Dołączył: 2021-10-24
Liczba postów: 220
Windows 7Opera 80.0.4170.63

popiół drzewny

80
popiół drzewny

wszystkiemu jest winne wścibstwo, czyli zdrowa ludzka ciekawość ...
któregoś dnia w pracowni ceramicznej do której uczęszczam, zadałam na głos pytanie: - a co by się stało, gdybym nałożyła to na glinę i wypaliła? - wskazując na wielką skrzynię wypełnioną popiołem drzewnym... pytanie nie było wcale przypadkowe, wynikało z mojej osobistej fascynacji wysokimi temperaturami, naturalną dekoracją i chińszczyzną. usłyszałam pozytywnie zaskakującą odpowiedź mojego profesora: możesz spróbować, popiół drzewny ma w sobie wszystko co do szkliwa potrzebne...
nie namyślając się rozbełtałam odrobinę i posmarowałam kawałek wybiskwitowanej gliny

- popiół drzewny mieszany 100%

a oto mój rezultat:
p000-1b.jpg p000-2b.jpg - p000-2c.jpg p000-1c.jpg
wypał: piec elektryczny 1250°C, atmosfera utleniająca.

ale co trzeba wiedzieć o szkliwach popiołowych?...
m.in.:
- są bardzo cieknące; uwaga na płyty pieca
- są bardziej interesujące kiedy wypalone redukcyjnie
- w zależności od składu mineralnego popiołu uzyskuje się inny aspekt, kolor itp.. w zasadzie niemożliwe do skontrolowania...
- stabilizuje się je przez dodanie kaolinu, skaleni, talku, kredy lub ball clay (ang.)
- tlenki metali dają możliwość efektów zaciekowych i zmiany zabarwienia (jak zawsze...)
miłych eksperymentów...


748
popiół gruszy
nie żeby coś nadzwyczajnego, ale w ramach konsekwencji...
na półce w kącie pracowni stało zakurzone od dawna zapomiane pudło. przyciągnęło to moją uwagę, więc szybko je odwróciłam, by zobaczyć napis: ''popiół z gruszy''. rozbełtałam, nałożyłam, wypaliłam i oto on:

- popiół z gruszy 100%

ash-poirier1.jpg ash-poire1a.jpg
wypał: piec elektryczny 1260°C, atmosfera utleniająca.
przy cienkich warstwach przezroczysta, błyszcząca satyna, przy grubych: chłodna, matowiejąca biel jak biel cynku.
rezultat jakże inny od poprzedniej próbki popiołu mieszanego, z którego już wielokrotnie wyciągałam malutkie gwoździe ...


785
... kilka uwag na gorąco ...
zabrałam dzisiaj do pracowni swoja spaloną gałąź czereśni. trudno powiedzieć, że jest to popiół czereśniowy, bo w kominku spalały się też inne drewna, ale na pewno jest tam jego spora ilość.
postawiłam torbę przed Rolandem z zapytaniem co mam z tym zrobić. -: przesiać przez sito; niby proste, ale przy okazji dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy:
- popiół drzewny to nie to samo co zwęglone drewno, wyrzucilam wszystkie węgielki, i te małe drobiny i te duże; nie nadają się, bo niewystarczająco spalone; to one są odpowiedzialne za czarne plamki w szkliwie.
- popiół drzewny powinien być jasny i im bielszy tym ciekawszy ceramicznie.
- nie zawsze trzeba myć popiół (dla leniwych), ale jeśli już to obowiązkowo w gumowych, ochronnych rękawiczkach; zmieszany z wodą wykazuje właściwości żrące.
- myć obowiązkowo, kiedy chcemy zapewnić powtarzalność szkliwa wykorzystując oczywiście ten sam popiół. usuwamy wtedy  wszystkie nieczystości, i zwęglone drewienka, i te rozpuszczalne w wodzie. potem wszystko odparowywujemy, suszymy (na słońcu).
nostalgicznie wspominając dawne prania z dodatkiem popiołu, który wybielał bieliznę (sód i potas) rozeszliśmy się do swoich zajęć ...


841
mieszany popiół z czereśni
tym razem o spalonej gałęzi czereśniowej...
przesiany przez sito popiół podzieliłam na dwie kategorie; pierwsza: dużo bielsza z niewielką ilością zanieczyszczeń; druga: to co po pierwszej zostało.

- mieszany popiół z czereśni 100%

ash-czeresnia-II.jpg ash-czeresnia-IId.jpg - ash-czeresnia-I.jpg ash-czeresnia-Id.jpg
po lewej stronie kategoria druga, w efekcie przypomina zwykły mieszny popiół, choć zbarwienie bardziej szaromleczne; zasadnicze różnice widać przy cieńszych warstwach gdzie już są widoczne zdarzenia popiołowe. po prawej, druga próbka z lepszym jakościowo popiołem zdecydowanie ciekawsza. wiele się na niej dzieje. bardziej szklista i cieknąca.
zabieram się za mycie popiołu, bo groch już wybrany ...


2550

popiół z papierosa
... popiół jak popiół ...
postanowiłam poznać swój nałóg aż do końca.
rezultatem jest próbka zeszkliwionego popiołu, popiołu z wypalonych papierosów. palę czerwone marlboro, krótkie ...

ash-nikotynH.jpg ash-nikotynHd.jpg
ash-nikotynK.jpg ash-nikotynKd.jpg
na górze czerwona żelazowa glina z Hasselt, poniżej jasna glina kamionkowa.
wypał: 1260°C, piec elektryczny, atmosfera U.

popiół był nieczyszczony, i przyznam, że sprawiał wrażenie niezbyt dobrej jakości; na powierzchni wody unosiło się wiele farfocli. nie mniej rezultat całkiem zadowalający i ciąg dalszy nastąpi ...


3178

popiół drzew twardych
... kolejna próbka popiołowa, tym razem popiół z drzew twardych.
drzew twardych i miękich będziemy szukać, a na razie popiołowa wizualizacja

popiół z drzew twardych 100%
ash-dure1.jpg
wypał: tradycyjnie piec elektryczny 1260°C, atmosfera utleniająca
gliny: czerwona żelazowa z Hasselt, jasna kamionkowa z niewyczuwalnym szamotem 20%

popiół jest kupiony pod taką właśnie nazwą, więc nic o nim nie wiem. nie wiem czy był myty czy nie.
a tak naprawdę, uwierzę jak sama coś spalę  [dblpt]mrgreen[dblpt] . trzeba tylko ustalić, które drzewa są twarde, a które nie...

  • popiół firmy ''Ceradel'' - zmielony i myty...
    skład chemiczny:
    CaO : 39.67 %
    SiO2: 15.75 %
    Al2O3: 2.09 %
    MgO: 2.31 %
    Na2O: 0.50 %
    Fe2O3: 0.94 %
    TiO2: 0.19 %
    K2O: 4.04 %
    P2O5: 1.28 %
    strata w ogniu:29.20 %


3438
:think: ... to chyba jakiś przypadek przy pracy.

tym razem padło na popiół z orzecha włoskiego i z lawendy, oba własnej roboty. ale i tak nic o nich nie wiem, zostały mi podarowane...

ash_noix1270.jpg - ash_lavende1270.jpg
100% popiołu z orzecha włoskiego  - - - - - - - - - -  100% popiołu z lawendy
wypał: piec elektryczny 1270°C, atmosfera U

no i sama nie wiem: wypadek czy przypadek, a może właściwość tego popiołu? mam na myśli ten z orzecha...
w takiej formie popiołu po wypale jeszcze nie widziałam.
co jest niepokojące, próbka z popiołu z lawendy podzieliła prawie ten sam los. czemu? eusa_think
powtórka będzie na pewno...

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
pgsa - vademecum - black-horse-spedition - dragonsworld - armiakrajowa