uLAB

z Ceramiką na Ty ...

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2021-10-24 09:01:45

urs
Administrator
Dołączył: 2021-10-24
Liczba postów: 220
Windows 7Opera 79.0.4143.72

biel Lucie Rie

LR_blanc.jpeg - biel Lucie Rie
autor: Lucie Rie
aspekt: błyszczący
color: biały
wypal: temp. 1250° atmosfera utleniająca

- skaleń sodowy 58
- kaolin 14
- kreda 8
- krzemionka 8
- tlenek cynku 10
+ tlenek cyny 10 (SnO2)

wg. opisu: słynna biel błyszcząca używana przez  Lucie Rie do naczyń użytkowych. często na brzegach podkreślona brązem z dwutlenku manganu i węglanu miedzi. możemy zmniejszyć ilość tlenku cyny (do 5% a nawet do 2%).
?? droga i podatna na zbiegnięcia, jeśli kładziona na biskwit. ceramika Lucie Rie jest wypalana jednorazowo, co pozwala uniknąć tego typu problem ??
źródło: Tony Birks - "La Poterie, pratique, art & techniques"


1162
... niewierny Tomaszu, jak tu wierzyć ...

tym razem pokusiłam się o wypał jednorazowy aby uniknąć zbiegnięć, czyli nałożyłam szkliwo na surową glinę, odczekałam 24 godziny zanim włożyłam do pieca. podobno przy grubszym szkliwieniu lepiej jest odczekać nieco dłużej, ale też podobno 24 godziny są wystarczające. no i kolejne rezultaty, ale przyznam szczerze, że mam problem z wiarą, bo jak tu wierzyć opisom skoro wszystko wychodzi na opak. może najpierw wizualizacja ...

oto próbki poddane wypałowi jednorazowemu:
RL-2m.jpg RL-2md.jpg RL-4c.jpg
wypał: temp.1260°C, piec elektryczny, atmosfera U.
po lewej: jasna glina kamionkowa, po prawej: żelazowa z Hasselt.\r\nbiel jest przepiękna, nie może być lepiej, znaczy bardziej biało. faktura szkliwa lekko przypomina skórkę cytrusa, ale bez przesady. aspekt satynowy w moim przypadku i zbiegnięcia pomimo jednorazowego wypału - bardzo mocne na czerwonej glinie z Hasselt > widoczne miejsce, do którego próbka pokryta była szkliwem.
moja niewierna dusza nakazała mi przetestować również biskwit i ku mojemu zdziwieniu zbiegnięcia są zdecydowanie mniejsze, jedynie w dolnej części warstwy. może za sprawą zaokrąglonej formy? traci natomiast przepiękną biel, pojawiają się różowołososiowe przebarwienia, czyżby kaolin? sami zobaczcie...
RL-1b.jpg RL-1bd.jpg - RL-1czb.jpg
użyta ta sama kamionkowa glina tylko wybiskwitowana. warunki wypału te same.
będę jeszcze testować ...


1187
... bielszy odcień bieli ... :wink:

i kolejne próbki z bielą Lucie Rie, zeskanowane niestety. ale zrobiło się naprawdę biało, może dlatego, że na porcelanie? 
RLbiel-1prc.jpg RLbiel-d1prc.jpg - temp. 1260°C, piec elektryczny, atmosfera U. RLbiel-1prcb.jpg
wypał jednorazowy, czyli szkliwo kładzione na surowej, wysuszonej porcelanie. zbiegnięcia są minimalne na szkliwnych obrzeżach, prawie ich nie widać. przetestuję jeszcze porcelanowy biskwit, tymczasem...

po prawej dorzucona probka na wybiskwitowanej porcelanie. żadnych zbiegnięć, wszystko super.

Offline

#2 2021-12-04 03:33:47

urs
Administrator
Dołączył: 2021-10-24
Liczba postów: 220
Windows 7Opera 81.0.4196.60

Odp: biel Lucie Rie

biel Lucie Rie #15 Dolomite   △6-7
https://glazy.org/recipes/22623

LRie_glazy_thmb.jpg

- Soda Feldspar    62,14
- Dolomite    12,62
- Kaolin    12,62
- Whiting    12,62
+ Tin Oxide    8,00

Notes from Vinod Chettur: Unmodified glaze is smooth but dry matte. For less matte variation try addition of 10% ulexite. This glaze is suitable for non-functional ware.

Lucie Rie's greatness is not necessarily in a specific glaze recipe but in the way she used them with multiple colorants and underlying slips. You can find her recipes in the book - Lucie Rie and Hans Coper: Potters in Parallel (Art Reference) https://www.amazon.com/Lucie-Rie-Hans-C … 0713646977 or in Ceramic Review #150.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
worldofgamers - scratchdiscuss - cripsrpg-forum-serwer-mta-dolacz - klasavi-spwole - inflanty