uLAB

z Ceramiką na Ty ...

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2021-10-24 07:29:47

urs
Administrator
Dołączył: 2021-10-24
Liczba postów: 217
Windows 7Opera 79.0.4143.72

deMont_E3 - szkliwo żelazowe

trójkąt na trzy zmienne - http://www.ulab.oxn.pl/viewtopic.php?id=121

deMont_E3
autor: Daniel de Montmollin
aspekt:
color: ?
wypał: temp. 1280°C
inne: z rodziny temmoku w redukcji, testowe.

- skaleń 40
- wolastonit 30 (CaO.SiO2)
- ochra 30


wolastonit można zastąpić kredą CaCO3 i krzemionką SiO2: 100g kredy + 60g krzemionki.
w 30g wolastonitu CaO.SiO2 (mol.116=40[Ca]+16[O]+28[Si]+2x16[O]) znajduje się 30/116=0.258=0.26 mola tego surowca.
a zatem 0.26x100 CaCO3 (mol.100=40[Ca]+12[C]+3x16[O]) = 26g kredy na 0.26x60 SiO2 (mol.60=28[Si]+2x16[O]) = 15.5g krzemionki

wariant:
- skaleń 40
- kreda 26
- krzemionka 15.5
- ochra 30


.. nie wierzę substytutom!
poniżej próbki szkliwa obu receptur, z pewnym jednak błędem. nie doczytałam i zamiast naturalnej ochry użyłam żółtego tlenku Fe.
skaleń, gdy nie jest określony, z założenia w szkliwach kamionkowych stosuje się potasowy, m.in by zbytnio nie obniżyć temperatury topnienia.

deMont_E3-Fey1a.jpg deMont_E3-Fey2a.jpg
wypał: 1260°C, piec elektryczny, atmosfera U na jasnej glinie kamionkowej.
na obu krańcach w szkliwie składnikami były kreda i krzemionka. po środku to próbka gdzie użyłam prawdziwy wolastonit. rezultaty mówią same za siebie. płynące, przejrzyste, niespękane, w charakterze przypominają trawiastą niezieleń... [dblpt]mrgreen[dblpt].
nie jestem specjalnie przesądna, ale...
może gdzieś się kropnęłam?
próbki z naturalną ochrą już w piecu.


... wraca mi nieco wiara w substytuty...
może to tylko miejsce w piecu; ktoś coś przestawił; ktoś inny rozładował; nikt nic nie pamięta; nie dopilnowałam; nie wiem... :dontknow:

próbki z prawdziwą ochrą według tej samej receptury:
deMont_E3-Feoch1k.jpg deMont_E3-Feoch2w.jpg  deMont_E3-Feoch2wa.jpg
wypał: 1260°C, piec elektryczny, atmosfera U na jasnej glinie kamionkowej.
szkliwo naniesione przez polewanie (w obu wypadkach, poprzednie też).

ciekawe czy widać, które jest które? bo ja wiem  :grin:
jest jednak pewna drobna subtelność między nimi: w szkliwie z prawdziwym wolastonitem jakby łatwiej o satynowe, lekko matowe powierzchnie przy cieńszych warstwach, ale to wszystko. reszta różnic bardziej związana z grubością szkliwa; nie mierzyłam gęstości szkliwnego roztworu. wszystko robię ''na oko''. po lewej stronie próbka z krzemionką i kredą, po prawej z wolastonitem. zobaczymy co przyniesie dalej ta substytutowa zabawa  [dblpt]mrgreen[dblpt] ... tymczasem... chyba jeszcze raz sprawdzę...

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
mastermind - ludziesukcesu - bleachgame - scprp - impresario